‘Son seçimim’ çıkışına iki formül: MHP’nin Erdoğan planı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, MHP’nin 14. Olağan Büyük Kurultay’ında yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenerek “Ayrılamazsın, Türk milletini yalnız bırakamazsın. Yeni yüzyılın kurtarıcı lideri olarak sizi görmek istiyoruz.” dedi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Bahçeli’nin sözlerinin ne anlama geldiğine ilişkin bir açıklama yaptı.

TBMM YA ERKEN SEÇİM KARARI ALACAK YA DA ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ YAPACAKTIR

TV100’de yayınlanan “Taksim Meydanı” programına katılan gazeteci Sinan Burhan, Semih Yalçın’ın sözlerini aktardı:

“Biz memleketin huzurunu düşünmeliyiz. Bölgemiz zorlu bir bölge. Savaşların yaşandığı bir bölgedeyiz. Güçlü bir lidere ve güçlü bir devlet başkanına ihtiyaç var. Çözüm yeri TBMM’dir. Meclis’in üzerinde hiçbir güç yoktur. Sayın cumhurbaşkanının bir kez daha aday olması gerekir. Bunun yolu bellidir. TBMM ya erken seçim kararı alacak ya da anayasa değişikliği yapacaktır. Bu konu TBMM’de çözülür. Meclis’in en doğal hakkıdır yasama faaliyetinde bulunmak. TBMM bu sorunu çözecektir. Sayın Erdoğan bir kez daha aday olmalıdır. Sayın genel başkanımızın açıklamasının özü de budur.”

AKP CEPHESİ NE DEDİ

AKP’den ilk tepki Bekir Bozdağ’dan geldi. Bozdağ, TBMM’yi işaret ederek “Cumhurbaşkanımıza yeniden adaylık yolunu açabilir” derken MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise “Ayrılamazsın, Türk milletini yalnız bırakamazsın. Cumhur İttifakı olarak yanındayız, beraberindeyiz, yeni yüzyılın kurtarıcı lideri olarak sizi görmek istiyoruz.” dedi.

“LİDERLERİN SİYASİ ÖMRÜNE VATANDAŞ KARAR VERİYOR”

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Bununla ilgili bir siyasi gündemimiz yok Meclis’in kendini feshetmesi gibi. Önümüzdeki 5 seneyi iyi değerlendireceğiz. Siyasette bildiğim bir şey var. Liderlerin siyasi ömrüne vatandaş karar verir. Vatandaşımız cumhurbaşkanımız hizmet etsin istiyor. Böyle büyük bir irade var. Cumhurbaşkanımızın liderliği organik. Millet kal derse kalırız, git derse gideriz der cumhurbaşkanımız da. Seçim vesilesi ile dışarıda gördüğüm Cumhurbaşkanımıza teveccüh artarak devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ise “Eğer TBMM, cumhurbaşkanlığının ikinci döneminde seçimleri yenileme kararı alırsa o durumda üçüncü dönem için adaylık yolu açılır. O günlere çok zaman var.” şeklinde konuştu.

YENİDEN REFAH KAPILARI KAPATTI

Eski AKP’li Yeniden Refah Partisi (YRP) Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Suat Kılıç ise “Cumhurbaşkanının yeniden seçilmesinin önünü açacak teklife hiçbir muhalefet partisi “evet” demeyecektir.” dedi.

Siyasetin gündemi bu: Erdoğan emekli olur mu… Bir dönem en yakınındaki isim neye işaret ettiGüncel
Diyanet Süleymancılara karşı… Cami ismi mahkemelik oldu… Suçlama: Dolandırıcılık ve sahtecilikGüncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x