Son dakika! Bakırköy-Bağcılar Kirazlı Metro Hattı açılıyor! Erdoğan’dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle; İstanbul’un giderek ağırlayan trafik ve ulaşım sorununu hafifletmeyi görev addediyoruz. 5 yıl bitti 5 yıl. Büyükşehir belediyesi acaba kaç metro hattı yaptı? Yalandan başka bir şey yok. Bizim yaptıklarımıza sahip çıkıyor. Metronun adımı atılıyor geliyor ona dolgu yapıyor. Yaptığın bir şey yok. Dürüst ol dürüst. Fakat 31 Mart akşamı ben inanıyorum ki İstanbullu kardeşlerim bu yalana prim vermeyecek. İstanbul bu kararı verdi diyorum. Yeni ulaştırma projelerini yeni metro hatlarını tek tek hayata biz geçiririz.  Bu duvarlardaki hani ‘Tam ileri’ diyor ya şimdi ona ‘Tam ileri yolun açık olsun’ demek lazım.

5 yıl bitti, 5 yıl. Büyükşehir belediyesi acaba kaç metro hattı yaptı? Yalandan başka bir şey yok.

5 YIL EN UFAK BİR ŞEY YOK

Bakırköy Sahil- Bahçelievler- Güngören- Bağcılar Kirazlı Metro Hattı bu çabalarımızın en son örneğidir. Uzunluğu 8,4 kilometre olan günlük 1 milyon yolcu kapasiteli hattımızın üzerinde 7 istasyon bulunuyor. Şu andaki belediye kaç tane metrobüs hattı yaptı? Yapmaz ve yapamazlar. Sadece yalan. Bunlara gerekli dersi metrobüsü, İstanbul’u hayatına kazandıran kim AK Belediyecilik. Aynı şekilde bütün metro hatlarını yapan yine AK Parti, yine bizim belediyelerimiz. Biz gittik geldi 5 yıl en ufak bir şey yok. Bu hattın devreye girmesiyle çok geniş bir çevrede yaşayan İstanbullu kardeşlerimizin hayatı daha da kolaylaşacak. 

Bu hattın ekonomik anlamda da katkıları olacaktır. İstanbul’un en büyük derdi trafik, ulaşım. En büyük sıkıntı burada. İstanbul’da tamamlanan raylı sistem ağlarının uzunluğunu 348 km’ye çıkarıyoruz. Yapım aşamasında olan iki önemli metro hattımız daha var. 

BAKIRKÖY – BAĞCILAR METRO HATTI

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla açılışı gerçekleştirilen 8,4 kilometre uzunluğundaki metro hattında özgün mimari tasarımlara sahip 7 istasyon bulunuyor.

Hattaki 7 istasyonda toplam 105 bin metrekare kapalı alan ve çevre düzenlemesi yer alırken, tren saatte 80 kilometre hıza ulaşabiliyor.

Günde 1 milyon yolcuya hizmet edecek hat sayesinde Bağcılar’dan Bakırköy Sahili’ne ulaşım 13,5 dakika sürerken, bir saatte tek yönde 70 bin yolcu seyahat edebilecek.

Metro hattında Bağcılar Kirazlı-Molla Gürani-Yıldıztepe-İlkyuva-Haznedar-İncirli-Özgürlük Meydanı-Bakırköy Sahil istasyonları yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x