Karpowership, Namibya’nın enerji krizlerini kısa sürede önlemeyi amaçlıyor

Sercan ÇELİKBAŞ

Gemilerde enerji santralleri inşa etme ve işletme konusunda uzmanlaşan Karpowership, Namibya’nın enerji sorunlarını çözmek için görüşmelere başladı.

Şu anda Namibya, enerji ihtiyacının yüzde 60’ından fazlasını başta Güney Afrika olmak üzere komşu ülkelerden ithal ediyor ve en yüksek elektrik talebi yılda 600 MW’ı aşıyor. Ancak, Namibya vatandaşlarının yalnızca yüzde 50’sinden biraz fazlası elektriğe erişebiliyor.

Karpowership ile yapılan görüşmelerde Namibya Meclis Başkanı Peter Katjavivi, Namibya kurumları ile Türkiye kurumları arasındaki ortaklığın öneminin altını çizdi. Bu tür işbirliklerinin ülkenin bazı acil sorunlarına çözüm sunabileceğini vurguladı.

Karpowership Ticari Direktörü Zeynep Harezi Yılmaz, 30 ila 470 Mega Watt arasında sıvılaştırılmış doğal gazdan (LNG) üretilen temiz ve sürdürülebilir enerji sevk edebilen enerji gemilerinin güvenilirliğini ve uygun fiyatını Meclis Başkanına iletti.

Yılmaz, Namibya ile ortaklık kurmanın enerjide kendi kendine yeterliliğe yol açabileceğini ve potansiyel olarak ülkeyi net elektrik ihracatçısı haline getirebileceğini de vurguladı.

Yılmaz, “Namibya’nın bağımlılığı en aza indirilecek ve net elektrik ihracatçısı haline gelebilecek. Güney Afrika’daki mevcut yük kaybı ve komşu ülkelerdeki ciddi elektrik ihtiyacı nedeniyle Namibya’nın kendi kendine yetebilmesi için dağıtılabilir üretim kapasitesini artırması ve elektrik ihracatçısı haline gelmesi gerekiyor” dedi.

Yılmaz ayrıca, Karpowership’in yenilikçi çözümünün hiçbir arazi edinimi, inşaat veya bürokratik engel gerektirmediğini açıkladı.

Halihazırda gemiler üzerine inşa edilmiş varlıklar nedeniyle, gemilerinin Namibya’ya, özellikle de Walvis Bay veya Oranjemund’a konuşlandırılması bir ila üç ay içinde gerçekleşebilir ve bu da yerel halk için iş fırsatları yaratabilir.

Çözümlerinin maliyet etkinliğine vurgu yapan Yılmaz, Karpowership’in gücünün mevcut piyasa fiyatlarından çok daha ucuz olduğunu öne sürdü.

Ayrıca şirketin Namibya’nın sürdürülebilir enerji çözümleri konusundaki hedeflerine uyum sağlama konusundaki kararlılıklarını belirtti.

Çevresel kaygılarla ilgili olarak Karpowership, Meclis Başkanı Katjavivi’ye ve ona eşlik eden Parlamento Üyesi Tobie Aupindi’ye, teknolojilerinin kullanımdan kaldırıldıktan sonra çevresel ayak izinin olmayacağına dair güvence verdi.

Dünya çapında 10 ülkede faaliyet gösteren Karpowership, Nijerya, Kongo Demokratik Cumhuriyeti ve Güney Afrika gibi ülkelere enerji sağlama planlarını ilerletiyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x